Η περίφημη γενιά του 1930 σε αεροπλάνα και βαπόρια. Πέντε αφιερώματα από τη Λαμπρινή Κουζέλη, στο Βήμα της Κυριακής, αρχής γενομένης από την προηγούμενη Κυριακή (7 Αυγούστου). Πρώτο αφιέρωμα στον ποιητή Γιώργο Σεφέρη, με τίτλο "Γιώργος Σεφέρης: Τρέχαν τ' αυτοκίνητα δείχνοντας γυαλιστερές πλάτες όπως τα δελφίνια". Πηγή έμπνευσης τα πλούσια προσωπικά αρχεία των δημιουργών της Γενιάς του '30 στα Αρχεία της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών. Μην χάσετε τα επόμενα αφιερώματα με τα ταξίδια των Γιώργου Θεοτοκά, Ηλία Βενέζη, Στράτη Μυριβήλη και Οδυσσέα Ελύτη.

The travels of the famous literary Generation of the1930s by planes and boats between the wars. Read five feature stories by journalist Lambrini Kouzeli published in Βήμα της Κυριακής (Sunday's Vima), starting on Sunday, August 7. The first special, titled "Γιώργος Σεφέρης: Τρέχαν τ' αυτοκίνητα δείχνοντας γυαλιστερές πλάτες όπως τα δελφίνια," was dedicated to poet George Seferis. Source of inspiration, the rich personal papers of the 1930s Generation in the Archives of the American School of Classical Studies. Don't miss the next special features on the journeys of George Theotokas, Elias Venezis, Stratis Myrivilis and Odysseus Elytis.