The 1923 Exchange of Populations. An Ongoing Debate

Οι ομιλητές Γεώργιος Θ. Μαυρογορδάτος (αριστερά) και Ayhan T. Aktar (δεξιά)

Η εκδήλωση, που έλαβε χώρα στις 15 Ιανουαρίου 2013, πραγματεύτηκε το σοβαρό ζήτημα της ανταλλαγής των πληθυσμών. Χαρακτηρισμένη ως η «μεγαλύτερη μετακίνηση πληθυσμών στην ιστορία», η λύση του πολιτικού προβλήματος της Μικρασιατικής Καταστροφής με την ανταλλαγή των πληθυσμών δημιούργησε μια σειρά ανακατατάξεων σε δημογραφικό και οικονομικό επίπεδο.

Οι ιστορικοί Γεώργιος Θ. Μαυρογορδάτος (Εθνικό & Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών) και Ayhan T. Aktar (Πανεπιστήμιο Bilgi Κωνσταντινούπολης) παρουσίασαν τις απόψεις των δύο εμπλεκόμενων χωρών και ανέλυσαν τα θέματα που δημιουργήθηκαν σε Ελλάδα και Τουρκία.

Μετά το πέρας των δύο ομιλιών, ακολούθησε συζήτηση με το κοινό.

Οι ομιλίες έγιναν στα αγγλικά και διανεμήθηκε περίληψή τους στα ελληνικά.

George Mavrogordatos and Ayhan T. Aktar, “The 1923 Exchange of Populations. An Ongoing Debate” part1 from ASCSA on Vimeo.

George Mavrogordatos and Ayhan T. Aktar, “The 1923 Exchange of Populations. An Ongoing Debate” part2 Q&A from ASCSA on Vimeo.