Το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος κάνει δωρεά στην Αμερικανική Σχολή
Οι καταλογογράφοι με τον Steve Shadle στη διάρκεια του σεμιναρίου
Η Αμερικανική Σχολή Κλασικών Σπουδών ανακοινώνει με χαρά ότι το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (www.SNF.org) της προσέφερε χρηματοδότηση  με σκοπό την ηλεκτρονική καταλογογράφηση των επιστημονικών περιοδικών των βιβλιοθηκών Blegen και Γενναδείου της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών. Το πρόγραμμα αυτό θα υλοποιηθεί μεταξύ του 2009 και του 2011. Υπολογίζεται ότι πάνω από 1.500 τίτλοι περιοδικών θα καταλογογραφηθούν. Η πρώτη φάση του προγράμματος ολοκληρώθηκε στις αρχές Σεπτεμβρίου 2009. Οι καταλογογράφοι των βιβλιοθηκών Blegen και Γενναδείου πήραν μέρος σε ένα ειδικό σεμινάριο καταλογογράφησης περιοδικών που διηύθυνε ο Steven C. Shadle στις εγκαταστάσεις της Αμερικανικής Σχολής στην Αθήνα. Ο κύριος Shadle είναι υπεύθυνος για την πρόσβαση στα περιοδικά της Βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου της Πολιτείας της Washington και διδάσκει εδώ και χρόνια σε εκπαιδευτικά προγράμματα καταλογογράφησης της Βιβλιοθήκης του Κογκρέσου. Οι καταλογογράφοι των βιβλιοθηκών Blegen και Γενναδείου, αλλά και της Αγγλικής Σχολής, έμαθαν πολλά για τους κανόνες και τα διεθνή πρότυπα της καταλογογράφηση των περιοδικών. Οι γνώσεις που επέκτησαν σε αυτό το σεμινάριο θα τους επιτρέψουν να καταλογογραφήσουν τις πολυάριθμες και πολλές φορές μοναδικές συλλογές των βιβλιοθηκών στον ηλεκτρονικό συλλογικό κατάλογο ΑΜΒΡΟSΙΑ ώστε αυτοί οι τίτλοι βα γίνουν προσβάσιμοι μέσω της ιστοσελίδας της Σχολής σε ερευνητές σε όλο τον κόσμο Η Αμερικανική Σχολή Κλασικών Σπουδών ευχαριστεί το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος για τη γενναιόδωρη υποστήριξη αυτού του προγράμματος, καθώς επίσης και το Πανεπιστήμιο της Πολιτείας της Washington το οποίο χορήγησε στον Steven Shadle εκπαιδευτική άδεια για να έλθει στην Ελλάδα.