Τα Αρχεία της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών στην Αθήνα απέκτησαν πρόσφατα δύο φωτογραφίες των Πελοποννήσιων ποιητών Τάκη Σινόπουλου (1917-1981) και Γιώργη Παυλόπουλου (1924-2008), οι οποίες θα προστεθούν στα προσωπικά τους αρχεία που φυλάσσονται στην ΑΣΚΣΑ. Η μία, εκ των δύο, αυτή που απεικονίζει τους δύο ποιητές μαζί, είναι σπάνια. Φέρει χρονολογία 1962.

Ο Τάκης Σινόπουλος, γεννημένος στην Αγουλινίτσα της Ηλείας, γιατρός στο επάγγελμα, έγραψε τις πρώτες του ποιητικές συνθέσεις τα έτη 1939-1940 ενώ από το 1943 άρχισε να δημοσιεύει ποιήματα και μεταφράσεις Γάλλων ποιητών σε διάφορα περιοδικά. Συμμετείχε τόσο στον ελληνο-ιταλικό όσο και στον εμφύλιο πόλεμο. Από το 1949 εγκαταστάθηκε μόνιμα στην Αθήνα ασκώντας το επάγγελμα του ιατρού παθολόγου στην περιοχή της Νέας Ιωνίας. Οι ποιητικές του συλλογές περιλαμβάνουν τα έργα: Μεταίχμιο (1951), Άσματα (1953), Η γνωριμία με το Μαξ (1956), Ελένη (1957), Η Νύχτα και η Αντίστιξη (1959), Το Άσμα της Ιωάννας και του Κωνσταντίνου (1961), Η ποίηση της ποίησης (1964), Πέτρες (1972), Νεκρόδειπνος (1972), Χρονικό (1975), Χάρτης (1977), Νυχτολόγιο (1978). Ο ίδιος χαρακτήριζε την ποίησή του ως εξής: «μοντέρνα ποίηση, μοντέρνα εκφραστική, στο χώρο της αγωνίας, του παραλόγου, της αλλοτρίωσης. Τα τελευταία χρόνια περισσότερο, αποφασιστικότερα πολιτική». Περισσότερες πληροφορίες για τα περιεχόμενα του αρχείου του εδώ.

Ο Γιώργης Παυλόπουλος γεννημένος στον Πύργο της Ηλείας σπούδασε στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών χωρίς να ολοκληρώσει τις σπουδές του. Εργάστηκε ως λογιστής και γραμματέας σε ιδιωτικούς φορείς. Πρωτοδημοσίευσε ποιήματά του στο περιοδικό Οδυσσέας του Πύργου το 1943. Ποιήματα και κείμενά του δημοσιεύτηκαν σε πολλά Ελληνικά και ξένα λογοτεχνικά έντυπα και ανθολογίες. Συμμετείχε σε πολιτιστικές εκδηλώσεις στην Ελλάδα, στην Κύπρο και στο εξωτερικό. Συνεργάστηκε με τον φίλο του ποιητή Τάκη Σινόπουλο, σε μια πειραματική γραφή κοινών ποιημάτων.  Δημοσίευσε Το Κατώγι (1971), Το Σακί, Αθήνα (1980), Τα Αντικλείδια (1988, ανατύπωση 1994) και άλλα. Περισσότερες πληροφορίες για τα περιεχόμενα του αρχείου του εδώ.