Ένα νέο βιβλίο για τον συγγραφέα Άγγελο Τερζάκη (1907-1979), κορυφαίο εκπρόσωπο της περίφημης "Γενιάς του 1930", δημοσιεύτηκε πριν από λίγο καιρό. Βασισμένο σε έρευνα στο προσωπικό αρχείο του Τερζάκη που φυλάσσεται στα Αρχεία της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών, ο συγγραφέας του, Θανάσης Αγάθος, διερευνά τη σχέση του Τερζάκη με τον ελληνικό κινηματογράφο της δεκαετίας του 1950.

Από το οπισθόφυλλο του βιβλίου αντιγράφω: "Παρουσιάζονται και σχολιάζονται τα πολυάριθμα -δημοσιευμένα σε περιοδικά και εφημερίδες- κείμενα που ο Τερζάκης αφιερώνει για ταινίες, σκηνοθέτες, ηθοποιούς, κινηματογραφικά κινήματα... καθώς και για τη σχέση του κινηματογράφου με την πεζογραφία και το θέατρο... Αναλύεται η Νυχτερινή Περιπέτεια (1954), η μοναδική κινηματογραφική ταινία που σκηνοθέτησε ο Τερζάκης... ενώ παράλληλα αξιοποιούνται σχετικά δημοσιεύματα του Τύπου της εποχής και σημειώσεις που εντοπίζονται στο αρχείο του συγγραφέα...".

Φωτογραφία, κάτω: Σκηνή από τη Νυχτερινή Περιπέτεια με τους Νίκο Τζόγια και Νταίζη Μαυράκη.