Nea Erythraia Lyceum Visits the Gennadius Library

Student getting ready to recite George Seferis’s “The King of Asine”

Περισσότεροι από τριάντα μαθητές της τελευταίας τάξης του Λυκείου Νέας Ερυθραίας επισκέφτηκαν τα Αρχεία της ΑΣΚΣΑ στη Γεννάδειο Βιβλιοθήκη, μετά από πρωτοβουλία της φιλολόγου τους κ. Κατερίνας Μουστακάτου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες, μετά το καλωσόρισμα της διευθύντριας της Γενναδείου κ. Μαρίας Γεωργοπούλου, μυήθηκαν στον κόσμο των αρχείων από τις αρχειονόμους της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών, Λήδα Κωστάκη και Ναταλία Βογκέικωφ, με επίκεντρο τα αρχεία της "Γενιάς του '30". Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δούν από κοντά τα χειρόγραφα της Αιολικής Γης (Βενέζης), της Δασκάλας με τα Χρυσά Μάτια (Μυριβήλης), του Λεωνή (Θεοτοκάς), της Πριγκηπέσσας Ιζαμπώ (Τερζάκη), του "Βασιλιά της Ασίνης" (Σεφέρης), το αντίγραφο του Νόμπελ του Γιώργου Σεφέρη, όπως και τον "Άγγελο της Αστυπάλαιας" από τις Συνεικόνες (κολλάζ) του Οδυσσέα Ελύτη.