“Μουσικές Διαθέσεις”: Φωνητική και οργανική μουσική από την εποχή της Αναγέννησης και του Μπαρόκ
Η Έφη Μηνακούλη (μέτζο σοπράνο, θεόρβη, λαούτο) και η Κατερίνα Κτώνα (τσέμπαλο) έδωσαν συναυλία, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων της Γενναδείου Βιβλιοθήκης για το ακαδημαϊκό έτος 2013-2014, με επιλεγμένη μουσική συνθετών από την Αναγέννηση και το Μπαρόκ, όπως οι William Byrd, John Dowland, Antonio Cabezòn, François Couperin και άλλοι. Αποτύπωσαν μουσικά τις εναλλαγές στην ανθρώπινη ψυχοσύνθεση καθώς και τα βαθιά συναισθήματα και τις διακυμάνσεις τους, τα οποία προέρχονται από τις λεπτές ισορροπίες των τεσσάρων χυμών του ανθρωπίνου σώματος με τις τέσσερις εποχές. Τα τέσσερα υγρά στοιχεία (όξινο, γλυκό, πικρό και αλμυρό) που ενυπάρχουν μέσα στο ανθρώπινο σώμα καθορίζουν, σύμφωνα με τις θεωρίες του Ιπποκράτη, του Γαληνού και πολλών άλλων επιστημόνων, το χαρακτήρα, την ιδιοσυγκρασία, την ψυχική διάθεση και τη συμπεριφορά του ανθρώπου. Συνδέονται, επίσης, και με τα τέσσερα στοιχεία της φύσης: αέρας-αίμα, νερό-φλέγμα, φωτιά-χολή, γη-μέλαινα χολή. Ο Ιωάννης Δαμασκηνός στο σύγγραμμά του «Διακήρυξις της Ορθοδόξου Πίστεως» συνέδεσε τις τέσσερις ανθρώπινες ιδιοσυγκρασίες με τις τέσσερις εποχές. H Έφη Μηνακούλη σπούδασε γαλλική φιλολογία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, κλασική κιθάρα στο Εθνικό Ωδείο με την Δάφνη Μπουντούρη και τον Ευάγγελο Ασημακόπουλο και κλασικό τραγούδι με τους Καίτη Παπαλεξοπούλου, Φραγκίσκο Βουτσίνο και Κώστα Πασχάλη. Με υποτροφία του Βρετανικού Συμβουλίου και του Guildhall School of Music and Drama φοίτησε στο Τμήμα Παληάς Μουσικής του Guildhall, όπου ειδικεύτηκε στην ερμηνεία του αναγεννησιακού λαούτου και της θεόρβης και τη φωνητική μουσική της Αναγέννησης και του Μπαρόκ. Σαν λαουτίστα έχει συνεργαστεί με τις περισσότερες ελληνικές ορχήστρες και έχει συμπράξει σε πολλές μπαρόκ όπερες. Σαν τραγουδίστρια έχει δώσει ατομικά ρεσιτάλ και έχει συνεργαστεί με την ορχήστρα του Δήμου Αθηναίων και την ορχήστρα του Αμερικανικού Κολλεγίου. Σαν μέλος των συνόλων «Εργαστήρι Παληάς Μουσικής», «Sinfonia» και «Family Voices» έχει εμφανιστεί στην Αθήνα, στα περισσότερα ελληνικά φεστιβάλ, καθώς και στο εξωτερικό. Έχει συμμετάσχει στις ηχογραφήσεις των οπερών “Oreste”, “Arianna in Creta”, “Tamerlano” και “Giulio Cesare” του G. F. Handel για τη γερμανική εταιρεία MDG, στην ηχογράφηση του cd του συνόλου Sinfonia με τίτλο “Nativita di Christo”, καθώς και του cd “Lovely Echoes”. Συνεργάστηκε με το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών στην παρουσίαση των Κυριακάτικων Πρωινών. Διδάσκει στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος. Η Κατερίνα Κτώνα είναι τσεμπαλίστα και πιανίστα. Απόφοιτος του Ωδείου Αθηνών (Α΄ βραβείο πιάνου) και αριστούχος της  Ανωτάτης Κρατικής Σχολής του Μονάχου (σχολή τσέμπαλου). Παρακολούθησε σεμινάρια στο τσέμπαλο με τους Kenneth Gilbert και Ton Koopman. Είναι ιδρυτικό μέλος του ελληνικού συνόλου μπαρόκ SINFONIA. Έχει συνεργαστεί με τις ορχήστρες Καμεράτα, Κρατική Ορχήστρα Αθηνών, Ορχήστρα των Χρωμάτων. Έχει συνεργαστεί επανειλημμένα με τον οργανίστα Nicolas Kynaston, παρουσιάζοντας έργα για τσέμπαλο και εκκλησιαστικό όργανο. Έχει παρουσιάσει σε πρώτες εκτελέσεις στην Ελλάδα έργα του 20ού αιώνα των N. Gorecki, H. Cowell, Γ. Κουμεντάκη και Δ. Αρύβα. Έχει ηχογραφήσει για το Τρίτο Πρόγραμμα της Ελληνικής Ραδιοφωνίας (ρεσιτάλ, εκπαιδευτικές εκπομπές). Στα ρεσιτάλ της επιδιώκει μεγαλύτερη επικοινωνία με το κοινό, αναλύοντας τα έργα τα οποία πρόκειται να ερμηνεύσει: Ιόνιο Πανεπιστήμιο-Κέρκυρα (2007), Μουσείο Κεραμικής Τέχνης-Αθήνα (2012), Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο-Αθήνα (2012). Διδάσκει τσέμπαλο στο Ωδείο Φίλιππος Νάκας. Για να παρακολουθήσετε τη συναυλία, πατήστε εδώ.