Η απόκτηση του Αρχείου Κωνσταντίνου Α. Βοβολίνη
Κωνσταντίνος Α. Βοβολίνης
Από τον Μάρτιο του 2012, το Αρχείο του Μεγάλου Ελληνικού Βιογραφικού Λεξικού (ΜΕΒΛ) είναι και πάλι προσβάσιμο στους ερευνητές στη νέα του στέγη, τη Γεννάδειο Βιβλιοθήκη της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών. Οι 2.656 φάκελοι του ΜΕΒΛ περιλαμβάνουν υλικό για προσωπικότητες της οικονομικής, της πολιτικής και της επιστημονικής ζωής της Ελλάδας – υλικό που είχε συγκεντρωθεί για τη συγγραφή βιογραφιών, οι οποίες θα αποτύπωναν τη δραστηριότητά τους στη δημόσια σκηνή. Στον δημοσιογράφο και πολιτικό Κωνσταντίνο Α. Βοβολίνη (1913-1970) οφείλεται όχι μόνο η συγκρότηση του Αρχείου αλλά και η συγγραφή ενός έργου ζωής, του ΜΕΒΛ, που ξεκίνησε τη δεκαετία του 1950. Ο αδελφός του, ο δημοσιογράφος και εκδότης Σπύρος Α. Βοβολίνης (1910-1995), ανέλαβε την υλοποίηση της έκδοσης του ΜΕΒΛ, μέσω του περιοδικού του, της Βιομηχανικής Επιθεωρήσεως (έτος ίδρυσης: 1934). Ύστερα από την κυκλοφορία των 5 τόμων του ΜΕΒΛ (από το 1958 έως το 1962), η έκδοση διεκόπη, αλλά ο Κ. Βοβολίνης συνέχισε τη συλλογή στοιχείων για αρκετά ακόμη χρόνια, εμπλουτίζοντας συνεχώς το Αρχείο. Από το 1997 (που εκδόθηκε ο πρώτος κατάλογος του Αρχείου από την καθηγήτρια Ανθρωπιστικών Σπουδών στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο, Μαργαρίτα Δρίτσα, και την ιστορικό Γεωργία Μ. Πανσεληνά), τα σπάνια τεκμήρια του Αρχείου ήταν διαθέσιμα στην επιστημονική έρευνα.  Ωστόσο, ο εντοπισμός υλικού και οι αρχειακές εργασίες συνεχίστηκαν επί μία δεκαετία από την Γ. Πανσεληνά, συγκροτώντας τον πλήρη ηλεκτρονικό κατάλογο των 2.500 και πλέον φακέλων και τεκμηριώνοντας περί τα 10.000 λήμματα. Σήμερα, με αυτόν τον πληροφοριακό πλούτο, το Αρχείο του ΜΕΒΛ θεωρείται από τις πιο σημαντικές πηγές βιογραφικών δεδομένων στον ελλαδικό χώρο. Το Αρχείο του Κωνσταντίνου Βοβολίνη δωρήθηκε στα Αρχεία της Γενναδείου Βιβλιοθήκης από την κόρη του Κωνσταντίνου Βοβολίνη, Αλεξάνδρα Κ. Βοβολίνη, εκδότρια, με σκοπό την ευρύτερη αξιοποίηση του πολύτιμου αυτού υλικού σε διεθνές επίπεδο, και μάλιστα σε μια περίοδο όπου η Ελλάδα και η ελληνική οικονομία βρίσκονται στη δίνη της παγκόσμιας και ευρωπαϊκής οικονομικής κρίσης.