Η Γεννάδειος Βιβλιοθήκη προσφέρει ηλεκτρονική πρόσβαση σε διάφορες βιβλιογραφικές βάσεις δεδομένων. Η Βιβλιοθήκη είναι ο μόνος φορέας στην Ελλάδα που παρέχει πρόσβαση στο Index of Christian Art του Πανεπιστημίου του Πρίνστον, το οποίο σε συνεργασία με την École Pratique des Hautes Études στη Σορβόννη ψηφιοποίησε και καταλογογράφησε μέρος του φωτογραφικού υλικού που περιλαμβάνεται στη συλλογή του Gabriel Millet, καθιστώντας το προσβάσιμο στο διαδίκτυο για πρώτη φορά. Η συλλογή, που περιλαμβάνει στο σύνολό της 100.000 φωτογραφίες, αποτελεί απαράμιλλη πηγή για τη μελέτη της βυζαντινής και χριστιανικής τέχνης στα Βαλκάνια και τη Μέση Ανατολή. Το εύρος του υλικού που συγκεντρώθηκε από τον Millet και τους συνεργάτες του είναι πραγματικά εντυπωσιακό και περιλαμβάνει έργα τέχνης από τη δυτική Ευρώπη του 9ου αιώνα έως και την Ελλάδα του 15ου αιώνα. Εκτός από έργα βυζαντινής τεχνοτροπίας, που αποτελούν και το μεγαλύτερο μέρος του, το αρχείο περιλαμβάνει εικόνες των πρώιμων χριστιανικών χρόνων, της εποχής των Καρολιδών, αλλά και των μεταγενέστερων περιόδων. Το ψηφιοποιημένο αρχείο περιλαμβάνει περίπου 10.000 διαφάνειες -κατά κύριο λόγο αφορούν μικρογραφίες χειρογράφων-, φωτογραφίες, και υαλόπλακες. Η βάση δεδομένων περιλαμβάνει ποικίλο υλικό όπως οι χάλκινες θύρες του καθεδρικού ναού του Αγίου Ανδρέα στο Αμάλφι και ψηφιδωτά από την Αντιόχεια. Οι φωτογραφίες είναι κατά κύριο λόγο, έγχρωμες, αλλά υπάρχουν και κάποιες ασπρόμαυρες λήψεις. Μπορείτε να συμβουλευθείτε τον ιστότοπο του Index of Christian Art στην ιστοσελίδα της Γενναδείου.