Η ομιλία πραγματοποιήθηκε σε δύο μέρη: α) Prodromus Florae Graecae, περιγραφή του δίτομου έργου και β) Τι προηγήθηκε της εμφάνισης της Ελληνικής Χλωρίδας του John Sibthorp. Η Σόφη Ν. Παπαγεωργίου έχει πτυχίο Κλασικής Φιλολογίας από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Έχει πτυχίο MS in Library Science από το University of Illinois, Champaign-Urbana, III των ΗΠΑ. Έχει εργασθεί ως καταλολογράφος στην Κεντρική Βιβλιοθήκη του University of Illinois, Champaign-Urbana, III. Διετέλεσε Υποδιευθύντρια και Βιβλιοθηκάριος της Γενναδείου Βιβλιοθήκης της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών στην Αθήνα. Έχει βραβευθεί από την Ακαδημία Αθηνών με το βραβείο Τάξις των Γραμμάτων και των Καλών Τεχνών για τη μελέτης της Σαμοθράκη, ιστορία του νησιού ... Είναι μέλος των διοικητικών συμβουλίων της Ιστορικής και Εθνολογικής Εταιρείας της Ελλάδος και του Συλλόγου για τη Διάδοση των Ελληνικών Γραμμάτων.