Επέκταση και Ανοικοδόμηση της Δυτικής Πτέρυγας της Γενναδείου Βιβλιοθήκης
Το έργο ανακατασκευής της Δυτικής Πτέρυγας της Γενναδείου Βιβλιοθήκης θα αναβαθμίσει τη λειτουργικότητα της Βιβλιοθήκης και θα βελτιστοποιήσει τη διαχείριση και ανάδειξη των συλλογών της. Η ανακαίνιση της Δυτικής Πτέρυγας και ο εκσυγχρονισμός του χώρου εκθέσεων βρίσκονται σε εξέλιξη από τον Ιούλιο του 2014. Πραγματοποιούνται χάρη σε επιχορήγηση ΕΣΠΑ, χρηματοδότηση από το Αμερικανικό ίδρυμα ΝΕΗ και χορηγίες ιδιωτών. Πιο συγκεκριμένα: Α)  η ανακαίνιση των τεσσάρων επιπέδων της Δυτικής Πτέρυγας της βιβλιοθήκης (594 τ.μ.), που κατασκευάστηκε το 1970, θα κάνει τις συλλογές της βιβλιοθήκης πιο προσιτές στους μελετητές σε ανοικτά βιβλιοστάσια, και Β) μια υπόσκαφη επέκταση στα δυτικά του σημερινού κτηρίου θα φιλοξενήσει ένα νέο εκθεσιακό χώρο και επιπλέον βιβλιοστάσια, συνολικού εμβαδού 629 τ.μ. Ο νέος εκθεσιακός χώρος θα αναδείξει τα σημαντικά Αρχεία και τις Κλειστές Συλλογές της Γενναδείου Βιβλιοθήκης ενισχύοντας τον πολιτιστικό ρόλο της. Προσφέροντας μια ξεχωριστή είσοδο για το ευρύ κοινό, οι εκθέσεις θα λειτουργούν ανεξάρτητα από τις ακαδημαϊκές δραστηριότητες της Βιβλιοθήκης ενώ και θα υπάρχει δυνατότητα εκπαιδευτικών προγραμμάτων. Παράλληλα τα νέα βιβλιοστάσια ανοικτής πρόσβασης θα επιτρέψουν για πρώτη φορά στους μελετητές άμεση πρόσβαση σε ένα μεγάλο μέρος των ερευνητικών συλλογών της βιβλιοθήκης παρέχοντας άφθονο χώρο για μελέτη. Η ανακαίνιση της Δυτικής Πτέρυγας της Γενναδείου Βιβλιοθήκης επαναπροσδιορίζει την αποστολή και το όραμα της Αμερικανικής Σχολής ανοίγοντας το ίδρυμα προς ένα ευρύτερο κοινό. Με αυτόν τον τρόπο συμπληρώνει το αμφιθέατρο Cotsen Hall, που ήδη έχει αλλάξει την Αμερικανική Σχολή μέσω των πολλαπλών εκδηλώσεων που έχει φιλοξενήσει τα τελευταία δέκα χρόνια.     Η ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΠΤΕΡΥΓΑΣ Το υπάρχον κτίριο της Δυτικής Πτέρυγας, θα διατηρήσει το κέλυφος του, ενώ όλα τα εσωτερικά επίπεδα θα ανακατασκευαστούν διατηρώντας τη λειτουργική τους σύνδεση με το κεντρικό κτίριο. Ακολουθώντας βέλτιστες πρακτικές θα υπάρχουν άρτια συστήματα αυτόματου ελέγχου θερμοκρασίας για την καλύτερη διατήρηση των συλλογών και την άνεση των χρηστών. Δύο υπόγεια επίπεδα . Η νέα επέκταση, δίπλα στη δυτική πτέρυγα, αναπτύσσεται σε δύο υπόγεια επίπεδα. Το χαμηλότερο επίπεδο (220 τ.μ.) θα στεγάσει βιβλιοστάσια και  χώρους ανάγνωσης επιτρέποντας την αναδιοργάνωση των συλλογών της βιβλιοθήκης και θα φιλοξενήσει και τον αναγκαίο ηλεκτρομηχανολογικό εξοπλισμό. Στο επίπεδο του κήπου ο νέος εκθεσιακός χώρος 243,50 τ.μ., παρέχει χωριστή πρόσβαση για το κοινό στις συλλογές της βιβλιοθήκης. Το νέο κτίριο είναι υπόσκαφο. Τα μεγάλα δέντρα διατηρούνται και η επέκταση προσαρμόζεται αισθητικά στον υπάρχοντα κήπο που θα ξαναφυτευτεί. Η Αίθουσα Σταθάτου (ή Μακεδονικό δωμάτιο) την οποία δώρισε στη βιβλιοθήκη η Ελένη Σταθάτου το 1963 θα μετεγκατασταθεί στο νέο εκθεσιακό χώρο. Εξοπλισμένο με νέα φωτιστικά και μια εικονική ξενάγηση χάρη σε χορηγία ΕΣΠΑ (Πρόταση 31), αυτό το δωμάτιο θα δημιουργήσει το κέντρο έκθεσης της μόνιμης συλλογής. Διάφοροι πίνακες, χαρακτικά, ιστορικοί χάρτες, χειρόγραφα και σπάνια βιβλία μαζί με ψηφιακές εφαρμογές θα αφηγούνται την ιστορία της Γενναδείου. Φιλοδοξούμε επίσης να φιλοξενήσουμε και περιοδικές εκθέσεις. Μια αίθουσα διδασκαλίας θα παρέχει τη δυνατότητα διαδραστικών εκπαιδευτικών σεμιναρίων τόσο για τους επισκέπτες όσο και για τους μελετητές.