Η Γεννάδειος Βιβλιοθήκη της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών στην Αθήνα βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει ότι το Ίδρυμα Α. Γ. Λεβέντη έχει γενναιόδωρα αναλάβει τη χρηματοδότηση του θερινού προγράμματος διδασκαλίας της βυζαντινής γλώσσας και γραμματείας για τα έτη 2011 και 2013. Κάθε δεύτερο χρόνο ξεκινώντας από το 2005, η Γεννάδειος Βιβλιοθήκη προσφέρει ένα θερινό πρόγραμμα διδασκαλίας της ελληνικής γλώσσας της βυζαντινής περιόδου, ένα αντικείμενο που σπάνια διδάσκεται σε αμερικανικά, ευρωπαϊκά ή άλλα διεθνή ακαδημαϊκά εκπαιδευτικά ιδρύματα. Η επιχορήγηση του Ιδρύματος Λεβέντη θα δώσει τη δυνατότητα σε δώδεκα μεταπτυχιακούς φοιτητές που διαθέτουν τα απαιτούμενα προσόντα να συμμετάσχουν σε αυτό το πρόγραμμα με υποτροφίες που θα τους παράσχουν δωρεάν διδασκαλία και στέγαση. Φέτος το πρόγραμμα θα διεξαχθεί από τις 27 Ιουνίου έως τις 26 Ιουλίου 2011. Στόχος του είναι να εξοικειώσει φοιτητές που έχουν βασικές γνώσεις αρχαίων ελληνικών με τη γλώσσα και τη φιλολογία της βυζαντινής περιόδου φέρνοντας τους σε επαφή με πρωτογενείς πηγές, διαφορετικά είδη της βυζαντινής γραμματείας, παλαιογραφία και επιγραφική, καθώς και με βιβλιογραφικά και ηλεκτρονικά μέσα αντλώντας υλικό από τις συλλογές της Γενναδείου Βιβλιοθήκης. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει, επίσης, επισκέψεις σε μνημεία και μουσεία. Οι δύο διδάσκοντες για το 2011 είναι ο καθηγητής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων Αλέξανδρος Αλεξάκης και ο καθηγητής του Πανεπιστημίου Brown Ευστράτιος Παπαϊωάννου. Η Αμερικανική Σχολή εκφράζει την ευγνωμοσύνη της στο Ίδρυμα Α. Γ. Λεβέντη για την υποστήριξη που παρέχει στην εκπαίδευση νέων υποτρόφων, στην επαφή τους με τα μνημεία της περιόδου και τις αντίστοιχες μουσειακές συλλογές στην Ελλάδα και στη δραστηριοποίηση των ελληνικών σπουδών της υστερο-κλασικής περιόδου. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα, παρακαλούμε επισκεφθείτε τη διεύθυνση http://www.ascsa.edu.gr/index.php/gennadius/medieval-greek-summer-session Η προθεσμία για την υποβολή αιτήσεων λήγει στις 15 Ιανουαρίου, 2011.