Γενναδείου Βιβλιοθήκης πρόγραμμα ψηφιοποίησης
Τον Ιούνιο του 2006, υπεβλήθη πρόταση για χρηματοδότηση από την Ευρωπαϊκή Ένωση στο πλαίσιο του προγράμματος “Κοινωνία της Πληροφορίας”. Στόχος ήταν η ψηφιοποίηση, καταλογογράφηση και δημόσια παρουσίαση τεσσάρων τομέων υλικού από τις συλλογές της Σχολής και, συγκεκριμένα, των αρχείων της ανασκαφικής δραστηριότητας στην Κόρινθο, της συλλογή φωτογραφιών της Dorothy Burr Thompson, καθώς και άλλων φωτογραφιών αρχαιολογικού αντικειμένου από τα αρχεία της Σχολής, της αλληλογραφίας που σώζεται στη συλλογή του Ίωνα Δραγούμη από τα αρχεία της Γενναδείου Βιβλιοθήκης και, τέλος, ένα μέρος των λευκωμάτων του Ιωάννη Γεννάδιου, επίσης, από τη Γεννάδειο Βιβλιοθήκη.  Το έργο της ψηφιοποίησης πραγματοποιήθηκε από κοινοπραξία του Δημοσιογραφικού Οργανισμού Λαμπράκη, και το Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών, του Πανεπιστημίου της Πάτρας. Κάθε ένας από τους οργανισμούς αυτούς δραστηριοποιείται ενεργά στις πρωτοβουλίες που αναπτύσσονται τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Ευρώπη για την ανάπτυξη πολιτικής για πολιτιστική διαχείριση. Η προσφορά της κοινοπραξίας περιελάμβανε τρεις συνιστώσες: την ανάπτυξη της απαραίτητης τεχνολογικής υποδομής, την ψηφιοποίηση και τεκμηρίωση του επιλεγμένου υλικού, την ανάπτυξη μίας πολιτισμικής πύλης και ενός ψηφιακού εκπαιδευτικού συστήματος έτσι ώστε το ψηφιοποιημένο υλικό να είναι προσβάσιμο στο κοινό.  Το έργο έχει ολοκληρωθεί. Έχουν σαρωθεί τρεις  χιλιάδες (3.000) επιστολές του Ίωνα Δραγούμη και έχουν ψηφιοποιηθεί δεκαέξι (16) λευκώματα του Ιωάννη Γεννάδιου. Το τελευταίο ήταν ένα τεράστιο εγχείρημα, καθώς υπάρχουν πολλές εικόνες και ανομοιογενές υλικό σε κάθε σελίδα των λευκωμάτων. Συνολικά, το έργο περιλαμβάνει τη σάρωση και καταλογογράφηση περίπου 32.480 εικόνων από τις συλλογές της Γενναδείου Βιβλιοθήκης ενώ το όλο εγχείρημα προσφέρει πάνω από 300.000 νέες ψηφιακές εικόνες στους ερευνητές. Παράλληλα ετοιμάστηκε μία ψηφιακή “εκπαιδευτική εφαρμογή”, η οποία περιγράφει τη ζωή και το έργο του Ιωάννη Γεννάδιου και παρουσιάζει τα σημαντικότερα δείγματα της συλλογής που “οικοδόμησε”. Η νέα ψηφιακή βιβλιοθήκη είναι διαθέσιμη ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα της Αμερικανικής Σχολής και της Γενναδείου.