Στόχος του συνεδρίου είναι να παρουσιάσει την ανάπτυξη των ελληνικών σπουδών στις χώρες της Λατινικής Αμερικής αλλά και την απήχηση που έχει ο Ελληνισμός στη Λατινική Αμερική, ώστε να καταστήσει ευρέως γνωστή τη μεγάλη σημασία και την επίδραση που είχε και έχει ο ελληνισμός σε εκείνα τα μέρη του κόσμου.

Πέμπτη 18 Μαΐου, 7 μμ.         ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΟΜΙΛΙΑ

Elina Miranda Cancela, Profesor de la Cádetra de Filología y Tradición Clásicas, Facultad de Artes y Letras de la Universidad de la Habana
“The Struggle for Greek Independence in Cuban Poetic Imaginary of the Nineteenth Century: José María Heredia”

Παρασκευή 19 Μαΐου

Εγγραφή 9.00-9.15

9.15-9.30           Χαιρετισμοί - Εισαγωγή: Μαρία Γεωργοπούλου & Gregory Jusdanis

Συνεδρία 1: 9.30-11.30   EARLY ENCOUNTERS

Gregory Jusdanis, Humanities Distinguished Professor, The Ohio State University,
College of Arts and Sciences Department of Classics
“From Cuzco to Constantinople: The Fall of Two Great Cities”

Miguel Castillo-Didier, Universidad de Chile, Facultad de Filosofía y Humanidades, Centro de Estudios Griegos, Byzantinos y Neohelénicos “Fotios Malleros”
«Συνάντηση με την Ελλάδα του Προδρόμου και ήρωα της Ισπανοαμερικανικής Ανεξαρτησίας Francisco de Miranda. Θεωρητική συνάντηση. Πραγματική συνάντηση»
(βιντεοσκοπημένη παρουσίαση)

Rosa Andújar, Lecturer and Deputy Director of Liberal Arts, King's College, London
“Progressive Hellenism in the Mexican Revolution”

Διάλειμμα για καφέ: 11.30-12.00

Συνεδρία 2: 12.00-14.00   GREEK DRAMA IN LATIN AMERICA

Maria Cecília de Miranda Nogueira Coelho, Professor of Ancient Philosophy at the Universidad Federal de Minas Gerais, President of the Latin American Association of Rhetoric
“Hellenism in Brazilian literature and theater - paradigmatic case studies on the reception of Helen and Medea”

Natalia Moreleón, Καθηγήτρια της Φιλοσοφικής Σχολής και του Κέντρου Διδασκαλίας Ξένων Γλωσσών του UNAM (Εθνικό Αυτόνομο Πανεπιστήμιο του Μεξικού)
«Ο Αλφόνσο Ρέγιες και η αγάπη προς την Ελλάδα»

Konstantinos P. Nikoloutsos, Ph.D., Associate Professor of Classics, Department of Modern and Classical Languages, Saint Joseph's University
“Greek Myth in Latin American Cinema: Themes, Trends, Challenges”

Διάλειμμα: 14.00-15.30 (μεσημεριανό μόνο για τους ομιλητές)

Συνεδρία 3: 15.30-17.30 THE RECEPTION OF CLASSICAL CULTURE

Carla Bocchetti, PhD in Classics, Researcher at the French Institute for Research in Africa (IFRA)
“Classics: A Hybrid Global Product in Latin America”

Marcos G. Breuer, PhD, Ινστιτούτο Θερβάντες - Instituto Cervantes de Atenas
“Jorge Luis Borges and Ancient Greek Philosophy”

Esther da Costa Meyer, Professor, Dept. of Art and Archaeology, Princeton University
“Neoclassical Architecture in Havana”

Διάλειμμα για καφέ: 17.30-18.00

Συνεδρία 4: 18.00-19.30 TRANSLATIONS. A DISCUSSION AMONG PRACTITIONERS

Γιώργος Ρούβαλης, «Πώς επιλέγουμε ποια έργα θα μεταφράσουμε;»
Κλαίτη Σωτηριάδου, «Μεταφράζοντας τον πολιτισμό μιας χώρας»
Βίκτωρ Ιβάνοβιτς, «Περί γλωσσικής φιλοξενίας»
Δημήτρης Καλοκύρης, «Μπ, όπως Μπόρχες»
Νίνα Αγγελίδου, «Η νεοελληνική λογοτεχνία στην Αργεντινή»

Σάββατο 20 Μαΐου

Συνεδρία 5: 9.30-11.30  GREEKS IN LATIN AMERICA

Maria Damilakou, Assistant Professor, History Department, Ionian University of Corfu
«Αξιοποιώντας την αρχαιοελληνική κληρονομιά στην «Αθήνα του Λα Πλάτα»:  ο ρόλος των διανοουμένων της ελληνικής παροικίας του Μπουένος Άιρες τη δεκαετία του 1920»

Yannis Papadopoulos, Adjunct Professor, University of Peloponnese
“Regulated movements, disorganized dispersal: ICEM's efforts to organize migration from Greece to Brazil during the Post WWII period”

Κωνσταντίνα Αδαμοπούλου, Αρχειονόμος, Διευθύντρια Μουσείου Ύδρας
«Νικόλαος Χόρχε Κολμανιάτης: ο οικουμενικός Έλληνας»

Διάλειμμα για καφέ: 11.30-12.00

Συνεδρία 6: 12.00-14.00 CONTEMPORARY ENCOUNTERS

Margarita Larriera, Διευθύντρια Ιδρύματος «Μαρία Τσάκος», Πρέσβειρα Ελληνισμού
«Η σημασία του Ελληνισμού στην Ουρουγουάη»

Μόσχου Χριστιάνα, υποψήφια διδάκτωρ του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Έρευνας του Πολιτειακού Πανεπιστημίου της Βερακρούζ και του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου της Θεσσαλονίκης & Αλέξανδρος Ιωάννου, υποψήφιος διδάκτωρ του Εθνικού Μετσόβειου Πολυτεχνείου, σχολή Αρχιτεκτόνων Μηχανικών
«Θρήνος και Τελετουργίες: η παράσταση του ελληνικού μοιρολογιού Ο Ναυαγός στη μέρα των νεκρών στην πόλη Χαλάπα της Βερακρούζ στο Μεξικό»

Mario Ritacco, Universidad Nacional del Sur, Bahia Blanca, Argentina
«Η Αθήνα στην Αργεντινή: Ελληνικός Πολιτισμός, Ελληνισμός και ελληνομάθεια» (βιντεοσκοπημένη παρουσίαση)

Οι επίσημες γλώσσες του συνεδρίου είναι ελληνικά και αγγλικά. θα υπάρχει διερμηνεία.