Συνέδριο αφιερωμένο στη μνήμη της βυζαντινολόγου Αγγελικής Λαΐου
Στον εντυπωσιακό χώρο του αμφιθεάτρου Cotsen Hall της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών στην Αθήνα πραγματοποιήθηκε με ιδιαίτερη επιτυχία την Παρασκευή 23 Οκτωβρίου επιστημονικό συνέδριο με θέμα «Μετακινήσεις πληθυσμών, φύλο και οικονομία στο Βυζάντιο. Ένα συνέδριο στη μνήμη της Αγγελικής Λαΐου». Η ανταπόκριση του κοινού στο κάλεσμα της Βιβλιοθήκης υπήρξε συγκινητική. Εκτός της αθρόας συμμετοχής βυζαντινολόγνω μεταξύ όσων παρακολούθησαν τις εργασίες του συνεδρίου ήταν και οι: Κωστής Στεφανόπουλος, Κώστας Σημίτης, καθώς και οι ακαδημαϊκοί Παναγιώτης Βοκοτόπουλος, Κωσταντίνος Δεσποτόπουλος, Σπύρος Ιακωβίδης, Κωνσταντίνος Σβολόπουλος και άλλοι. Ως ομιλητές συμμετείχαν οι: Gilbert Dagron (“Angeliki Laiou. Un regard de médiéviste sur les problèmes de parenté et de droit patrimonial”), Koray Sevki Durak, (“Byzantine Foreign Trade, with or without the Islamic Near East. New Sources and New Questions”), Cécile Morrisson (“Angeliki Laiou economic historian” - την εργασία της διάβασε η Νανώ Χατζηδάκη), Nevra Necipoğlu (“The Ottoman Expansion and the Byzantine Aristocracy”), Μαρία Γεωργοπούλου («Λείψανα και εικόνες στον Άγιο Μάρκο της Βενετίας»), Ελένη Γλύκατζη–Αρβελέρ («Οι νομάδες στο Βυζάντιο»), Ιόλη Καλαβρέζου (“Popular Beliefs and Maria of Alania”), Χάρις Καλλιγά («”ἡ πρός τήν ßασιλείαν ἐνεργός τε καί ἄτρεπτος παντάπασιν εὔνοια”: Μονεµßασία καί Ἀνδρόνικος Β΄ Παλαιολόγος»), Δημήτρης Κυρίτσης («Απολυταρχία και διαπραγμάτευση: πολιτικές αλλαγές την εποχή των Παλαιολόγων»), Χρύσα Μαλτέζου («Σχόλια σε βενετικές πηγές της βυζαντινής ιστορίας»), Χαράλαμπος Μπούρας («Ο Αλάριχος στην Αθήνα»), ενώ ο Παναγιώτης Βοκοτόπουλος μίλησε για τη ζωή και το έργο της βυζαντινολόγου. Γλώσσες του συνεδρίου ήταν η ελληνική, η αγγλική και η γαλλική και στη διάρκεια του υπήρχε ταυτόχρονη μετάφραση. Η Αγγελική Λαΐου σπούδασε στο πανεπιστήμιο Αθηνών και στο Αμερικανικό πανεπιστήμιο Brandeis και στη συνέχεια απέκτησε διδακτορικό δίπλωμα από το πανεπιστήμιο του Harvard με ειδίκευση στη Βυζαντινή Ιστορία. Την περίοδο 1978 – 1979 διετέλεσε Samuel H. Kress Professor of Hellenic Studies στη Γεννάδειο Βιβλιοθήκη εκτελώντας χρέη διευθυντού. Από το 1981 είχε την έδρα της Βυζαντινής Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο Harvard των Η.Π.Α., ενώ την περίοδο 1985 - 1988 διετέλεσε πρόεδρος του Τμήματος Ιστορίας του ίδιου πανεπιστημίου. Το διάστημα 1989 - 1998 διετέλεσε διευθύντρια του ερευνητικού κέντρου Βυζαντινών Σπουδών του Harvard, Dumbarton Oaks. Το 1998 εξελέγη τακτικό μέλος της Ακαδημίας Αθηνών. Δίδαξε, ως επισκέπτρια καθηγήτρια, σε πανεπιστήμια των Η.Π.Α. και σε ακαδημαϊκά ιδρύματα και πανεπιστήμια της Ευρώπης. Ήταν μέλος της Medieval Academy of America, της American Academy of Arts and Sciences, της Academia Europaea και αντεπιστέλλον μέλος της Académie des Inscriptions et Belles Lettres. Εκτός από Βυζαντινή Ιστορία, έχει επίσης διδάξει την ιστορία των Σταυροφοριών και της Δυτικής Ευρώπης κατά τη διάρκεια του Μεσαίωνα και τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα αφορούσαν στην οικονομική και κοινωνική ιστορία του Βυζαντίου καθώς και τις σχέσεις μεταξύ του Βυζαντίου και της Δύσης. Από το πλουσιότατο συγγραφικό της έργο αξίζει να αναφερθεί το μεγαλειώδες τρίτομο έργο για την Οικονομική Ιστορία του Βυζαντίου που κυκλοφόρησε στα αγγλικά το 2002 και στα ελληνικά το 2006. Στις εκλογές του Απριλίου του 2000, εξελέγη για πρώτη φορά βουλευτής Επικρατείας με το ψηφοδέλτιο του ΠΑΣΟΚ.