Οι "Βιβλίων Τόποι" και η εμπνεύστριά τους δημοσιογράφος και φιλόλογος Λαμπρινή Κουζέλη ξεναγήθηκαν το Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018 στην ανακαινισμένη Ανατολική Πτέρυγα της Γενναδείου Βιβλιοθήκης, όπου έχουν μετεγκατασταθεί όλες οι αρχειακές συλλογές της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών. Ήταν η δεύτερη φορά που μας επισκέφτηκε η συγκεκριμένη δράση. Την προηγούμενη φορά, πριν από τέσσερα περίπου χρόνια, είχαμε παρουσιάσει στα μέλη της ομάδας επιλεγμένα τεκμήρια από τα προσωπικά αρχεία της "Γενιάς του '30". Αυτή τη φορά, οι συνάδελφοι μου (Ελευθερία Δαλέζιου, Λήδα Κωστάκη) κι εγώ, επιλέξαμε τεκμήρια από τα αρχεία των Ερρίκου Σλήμαν, Κάρολου Μπλέγκεν (ανασκαφέα του Ανακτόρου της Πύλου), Γιώργου Σεφέρη και Βασίλη Βασιλικού. Από τις πιο φιλομαθείς δράσεις και ομάδες που έχουν περάσει από τα Αρχεία της Σχολής!