Το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του ΕΚΠΑ, σε συνεργασία με το Εθνικό Θέατρο, διοργανώνει Επιστημονική Ημερίδα, με αφορμή τα σαράντα χρόνια από το θάνατο του Άγγελου Τερζάκη. Η Ημερίδα έχει τεθεί υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού και θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 13 Μαΐου 2019 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Εθνικού Θεάτρου. Αντικείμενο της Ημερίδας είναι η ανάδειξη του πλούσιου πεζογραφικού, θεατρικού, δοκιμιακού και κριτικού έργου του δημιουργού καθώς και της προσφοράς του κατά τη θητεία του στο Εθνικό Θέατρο. Η Ημερίδα στοχεύει στην ανανέωση του επιστημονικού ενδιαφέροντος για την πολύπλευρη πνευματική παρακαταθήκη του Άγγελου Τερζάκη.

Το Τμήμα Αρχείων της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών, στο οποίο φυλάσσεται το προσωπικό αρχείο του Άγγελου Τερζάκη, έχει προσκληθεί να συμμετάσχει με ανακοίνωση:

Ναταλία Βογκέικωφ-Brogan – Λήδα Κωστάκη, «Το προσωπικό αρχείο του Άγγελου Τερζάκη στη Γεννάδειο Βιβλιοθήκη της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών»

Terzakis_press_release_2019.pdf