160 χρόνια από το θάνατο του Γεωργίου Γενναδίου
Με αφορμή τη συμπλήρωση 160 χρόνων από το θάνατο του Γεωργίου Γενναδίου, η Γεννάδειος Βιβλιοθήκη διοργάνωσε -σε συνεργασία με το Σύνδεσμο Αποφοίτων του Α΄ Προτύπου Γυμνασίου/Λυκείου Αθηνών- εκδήλωση που έλαβε χώρα στις 8 Δεκεμβρίου στο αμφιθέατρο της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών στην Αθήνα Cotsen Hall. Ο Πρόεδρος του Συνδέσμου και ιστορικός ερευνητής κος Ματθαίος Αρταβάνης έδωσε ομιλία με θέμα "Γεώργιος Γεννάδιος, ο αγωνιστής της Πατρίδος και αναμορφωτής της Παιδείας": επίκαιρες σκέψεις και συγκρίσεις. Στο πλαίσιο  της εκδήλωσης παρουσιάστηκε μικρή έκθεση με ενθυμήματα του Γ. Γενναδίου, υλικό που ευγενικά παραχώρησαν τα Γενικά Αρχεία του Κράτους.  Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους, μεταξύ άλλων, ο Φίλιππος Τσιμπόγλου, Γενικός Διευθυντής της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος, o Νικόλαος Χούλης από τη Ριζάρειο Εκκλησιαστική Σχολή, o Παναγιώτης Κοντός της Αιτωλικής Πολιτιστικής Εταιρείας, ο πατήρ Ηλίας Δροσινός από την Ι. Αρχιεπισκοπή Αθηνών κά. Στη διευθύντρια της Γενναδείου προσφέρθηκε το μετάλλιο του Γ. Ρ. Ριζάρη, που έχει σχεδιάσει ο Θεόδωρος Παπαγιάννης για λογαριασμό της Ριζαρείου Σχολής.