"Μου έπαιζε κουκλοθέατρο συχνά, συνήθως τα απογεύματα, και τα βράδια, όταν πέφταμε για ύπνο η μητέρα μου κι εγώ, εκείνος δούλευε την Ιζαμπώ" θυμάται ο Δημήτρης Τερζάκης, γιός του γνωστού συγγραφέα της Γενιάς του '30 Άγγελου Τερζάκη (1907-1979). Βασισμένο στις αναμνήσεις του γιού του και σε έρευνα στο προσωπικό αρχείο του συγγραφέα στο Τμήμα Αρχείων της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών (ΑΣΚΣΑ), το άρθρο της Λαμπρινής Κουζέλη στο Βήμα της Κυριακής (4 Αυγούστου 2024) με τίτλο "Έγραφε την Ιζαμπώ παίζοντας κουκλοθέατρο," αναδεικνύει μια άλλη, άγνωστη όψη του 'Αγγελου Τερζάκη. Στο αρχείο Τερζάκη στην ΑΣΚΣΑ σώζονται τέσσερα έργα κουκλοθέατρου, όπως και σκίτσα των ηρώων των έργων του, ενώ οι κούκλες που είχε σκαλίσει ο ίδιος ο Τερζάκης βρίσκονται στη προσωπική συλλογή του Δημήτρη Τερζάκη.

In an article titled "Έγραφε την Ιζαμπώ παίζοντας κουκλοθέατρο" and published at Vima (August 4, 2024), journalist Lambrini Kouzeli foregrounds an unknown facet of novelist and playwright Angelos Terzakis (1907-1979), based on his son's memoirs and research in the personal papers of the author at the Archives of the American School of Classical Studies at Athens. The Angelos Terzakis Papers preserve four of his puppetry plays as well as caricatures of his heroes, while the puppets themselves are in the pesrsonal collection of Dimitris Terzakis.