Η Διευθύντρια της Γενναδείου Βιβλιοθήκης, Μαρία Γεωργοπούλου, βρίσκεται σε εκπαιδευτική άδεια από 1η Ιουλίου 2010 μἐχρι 30 Ιουνίου 2011. Την περίοδο αυτή θα είναι υπότροφος του Εθνικού Κέντρου Ανθρωπιστικών Σπουδών στην North Carolina των Η.Π.Α. όπου εκπονεί μελέτη με τίτλο “Οι τέχνες, η βιομηχανία και το εμπόριο στη μεσαιωνική Μεσόγειο.” Αναπληρώτρια Διευθύντρια της Γενναδείου Βιβλιοθήκης για το διάστημα από 1η Ιουλίου 2010 έως 30 Ιουνίου 2011 διορίστηκε η Ειρήνη Σολομωνίδη, η οποία είναι η βιβλιοθηκάριος της Γενναδείου από τον Αύγουστο του 2005.  Η Ειρήνη Σολομωνίδη έκανε  βασικές σπουδές και μεταπτυχιακό στο Πανεπιστήμιο Paris IV-Sorbonne, όπου τώρα είναι υποψήφια διδάκτωρ βυζαντινής λογοτεχνίας. Είναι επίσης μεταφράστρια. Τα επιστημονικά της ενδιαφέροντα αφορούν στη γαλλική και βυζαντινή λογοτεχνία. Εργάστηκε  σε σημαντικές ακαδημαϊκές βιβλιοθήκες του Παρισιού όπως είναι  η  Ecole Normale Supérieure, η βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Paris X-Nanterre, η βιβλιοθήκη των Βυζαντινών Σπουδών στο Collège de France και η Ιατρική Ερευνητική Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Paris VII. Παράλληλα  απέκτησε τίτλο σπουδών βιβλιοθηκονομίας από το Πανεπιστήμιο Paris V – René Descartes.