Ο Αλέξανδρος Κιτροέφ γεννηθήκε στην Αθήνα και σπούδασε στο Ηνωμένο Βασίλειο όπου έλαβε διδακτορικό σύγχρονης ιστορίας από το πανεπιστήμιο της Οξφόρδης το 1984. Είναι επίκουρος καθηγητής Ιστορίας στο πανεπιστήμιο Haverford College στην Πενσυλβάνια. Έχει διδάξει στα ιδρύματα Αμερικάνικο Κολλέγιο Ελλάδος (Deree), College Year in Athens, New York University, Princeton University, Temple University και Queens College CUNY. Ειδικεύεται στην έρευνα γύρω από την ιστορία της ταυτότητας στην Ελλάδα και την διασπορά σε ένα ευρύ φάσμα από την πολιτική μέχρι και τον αθλητισμό. Έχει δημοσιεύσει βιβλία με θέμα τον Ελληνισμό στην Αίγυπτο, τους Έλληνες στην Αμερική, την ελληνική ταυτότητα και τους Ολυμπιακούς Αγώνες, και την ιστορία του Παναθηναϊκού Αθλητικού Ομίλου. Το νέο του βιβλίο με τίτλο The Greeks and the Making of Modern Egypt: from Muhamad Ali to Nasser θα δημοσιευθεί από τις εκδόσεις του Αμερικανικού Πανεπιστημίου του Καΐρου τον Απρίλιο του 2019. Χειρόγραφο βιβλίου του με θέμα την ιστορία της Ελληνορθόδοξης Εκκλησίας στην Αμερική αξιολογείται από τις εκδόσεις του Πανεπιστήμιου του Βορείου Ιλλινόις. Έχει συνεργασθεί με την σκηνοθέτρια Μαρία Ηλιού σε τέσσερα ντοκυμαντέρ και προετοιμάζουν μαζί μια νέα δουλειά, σειρά πέντε ταινιών με θέμα την ιστορία της Αθήνας.

Η διάλεξη θα γίνει στα ελληνικά.

* The lecture has been added to our Digital Video Archive. Please click the play button bellow to start watching, or click HERE