The event will be in Greek - Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στα Ελληνικά

* If you wish to read the descreption of the webinar and bio of our speaker in English, please scroll down.

Λίγα λόγια για την παρουσίαση:

Ενώ δεν είχε ακόμη ιδρυθεί ελληνικό κράτος, ετέθη το θέμα έκφρασης ευγνωμοσύνης προς τους συντελεστές της απελευθέρωσης του Έθνους με την ανέγερση μνημείων. Ωστόσο, τον 19ο αι. αναλώθηκαν κυρίως σε συζητήσεις που μόνο σε ευάριθμες περιπτώσεις κατέληξαν σε ηρώα. Έντονο ενδιαφέρον εκδηλώθηκε περί το 1871, στο πλαίσιο του εορτασμού της Πεντηκονταετηρίδος της Ελληνικής Επανάστασης. Οι συζητήσεις αναζωπυρώθηκαν κατά τους Βαλκανικούς Πολέμους και προπαντός κατά τον Μεσοπόλεμο, στο πλαίσιο του εορτασμού της Εκατονταετηρίδος της Ελληνικής Επανάστασης, που τελικά εορτάστηκε η Εκατονταετηρίς του Ελληνικού Κράτους το 1930. Κεντρικό σημείο συζήτησης αποτελούσε πάντοτε το ζήτημα ανέγερσης Πανελληνίου Ηρώου, το οποίο, παρά τις ατέρμονες συζητήσεις, δεν ανεγέρθηκε ποτέ. Στην παρούσα εισήγηση, μετά από μια εισαγωγή που θα αφορά γενικά στα ηρώα του Εικοσιένα, θα μας απασχολήσουν οι  προσπάθειες για να ανεγερθεί Πανελλήνιο Ηρώο. Θα δοθεί έμφαση στην πρόταση του γλύπτη Γεωργίου Μπονάνου (1863-1940), ένα «αρχιτεκτονογλυπτικό» έργο που έμεινε στο στάδιο του προπλάσματος, αλλά παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον γιατί αντανακλά τη νεοελληνική ιδεολογία. Στον γλυπτικό του διάκοσμο αποτυπώνεται όλη η ελληνική ιστορία από την Πτώση της Κωνσταντινούπολης έως και τους Βαλκανικούς Πολέμους, με απροκάλυπτες αναφορές στη Μεγάλη Ιδέα.

Θα μας μιλήσουν:

Η [Θεο]Δώρα Μαρκάτου γεννήθηκε στην Κεφαλονιά. Είναι πτυχιούχος των τμημάτων Ιστορίας και Αρχαιολογίας και Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Συνέχισε τις σπουδές της στο Πανεπιστήμιο Χαϊδελβέργης με κύριο κλάδο Ιστορία της Τέχνης. Με υποτροφία του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών εξεπόνησε τη διδακτορική της διατριβή, στον κλάδο  Ιστορία της Τέχνης, με θέμα Ο γλύπτης Γεώργιος Μπονάνος (1863-1940). Η ζωή και το έργο του, και αναγορεύτηκε παμψηφεί αριστούχος διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Εργάστηκε αρχικά στη Δημόσια Μέση Εκπαίδευση ως Φιλόλογος και ως Σύμβουλος Φιλολόγων και στη συνέχεια στην Ανωτάτη Εκπαίδευση: Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πατρών και Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων από το οποίο αφυπηρέτησε στη βαθμίδα της Αναπληρώτριας Καθηγήτριας. Συνεργάστηκε, επίσης, με το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο ως διδάσκουσα και ως συντονίστρια της ενότητας «Ελληνικός Πολιτισμός - Τέχνες 1». Σήμερα είναι άμισθη Έφορος του Κοργιαλενείου Ιστορικού και Λαογραφικού Μουσείου Αργοστολίου. Στο ερευνητικό της πεδίο εμπίπτουν η Ιστορία της Γλυπτικής, με έμφαση στη Δημόσια Γλυπτική και στην Ταφική Γλυπτική, η Ιστορία της Τέχνης της Επτανησιακής Σχολής (18ος-19ος αι.), η γυναικεία καλλιτεχνική δημιουργία, κ.ά.

About the webinar:

The issue of expressing gratitude to the actors of the liberation of the nation through the construction of monuments arose even before the establishment of the Modern Greek state. Despite extensive consideration, few heroa were erected in the 19th century. Interest picked up in the context of the celebration of the 50th anniversary of the Greek Revolution in 1871. The issue was rekindled during the Balkan Wars and especially during the Interwar Period, for the celebration of the Centenary of the Greek Revolution, which was postponed to 1930. The debate centered on a Panhellenic Heroon, which, despite endless discussions, was never constructed. After a general introduction on the heroa, this presentation will focus on the efforts to erect a Panhellenic Heroon. Emphasis will be placed on the proposal of the sculptor Georgios Bonanos (1863–1940), a work of “architecture-sculpture” that remained in the planning stages, but is of great interest because it reflects Modern Greek ideology. Its sculptural decoration captures all Greek history from the Fall of Constantinople to the Balkan Wars, with overt references to the Great Idea.

About our Speaker:

Dora Markatou was born in Cephallonia. She studied at the School of Philosophy of the University of Athens and continued her studies in Art History at Heidelberg University. She completed her doctoral thesis entitled The Sculptor Georgios Bonanos (1863–1940). His Life and Work at the University of Thessaloniki with a scholarship from the State Scholarship Foundation. She first worked in Public Secondary Education and then in the Department of Theatrical Studies of the University of Patras and in the Department of History and Archaeology of the University of Ioannina, where she rose to the rank of Associate Professor. She has also worked with the Hellenic Open University as a professor and coordinator of the “Greek Culture - Arts 1” section. Today she is an unpaid Curator of the Korgialenio Historical and Folklore Museum of Argostoli. Her research interests include the history of sculpture, with emphasis on public and burial sculpture, the history of art of the Ionian School (18th-19th century), women’s artistic production, etc.