Με την εγγραφή σας, μπορείτε να υποβάλετε τις ερωτήσεις σας μέσω Zoom.

Σχετικά με την διάλεξη:

Με την ενθάρρυνση και τη γενναιόδωρη συμβολή των Επιτρόπων της Γενναδείου Βιβλιοθήκης, τον Απρίλιο του 2021 αποκαταστάθηκε ο τάφος του Ιωάννη Γεννάδιου στο Ελληνικό Νεκροταφείο του West Norwood στο νότιο Λονδίνο. Κατά τη διερεύνηση της πιθανότητας να υπήρχε στον ίδιο χώρο και η ταφή της Ανθής Γενναδίου, εντοπίστηκε το άγνωστο ταφικό μνημείο του Κωνσταντίνου Γεννάδιου, τέταρτου γιού του Γεωργίου και της Αρτέμιδος Γενναδίου και αγαπημένου μικρού αδελφού του Ιωάννη, για τον οποίο ελάχιστα στοιχεία ήταν μέχρι τότε γνωστά. Βασισμένη στην αρχειακή έρευνα, η σημερινή ομιλία φέρνει στο φως την τραγική ιστορία του «χαμένου» αυτού αδελφού, που συνδέεται άρρηκτα με τα πρώτα χρόνια της παρουσίας του Ιωάννη Γεννάδιου στο Λονδίνο. Ακόμη, παρουσιάζει το ταφικό του μνημείο, το οποίο έχει σχεδιαστεί σε μορφή επιτύμβιας ενεπίγραφης στήλης εμπνευσμένης από τα τότε πρόσφατα ευρήματα στον Κεραμικό, με επιτάφιο επίγραμμα στα αρχαία ελληνικά. Το συγκινητικό επίγραμμα ακολουθεί την αρχαία επιτύμβια ποίηση και, πιθανότατα, είναι πρώιμο, άγνωστο έργο του Ιωάννη Γεννάδιου, όπως και η επιμέλεια του σχεδιασμού της επιτύμβιας στήλης. Το επίγραμμα μεταγράφηκε και μεταφράστηκε με τη συνεργασία του Καθηγητή Joseph W. Day και παρουσιάζεται για πρώτη φορά εδώ.

Σχετικά με την ομιλήτρια:

Η Βικτωρία Σολομωνίδου είναι ιστορικός, Εταίρος του King's College London και της Royal Historical Society, καθώς και Λέκτορας στο University College London. Εκτός από τα διδακτικά της καθήκοντα σε επίπεδο μεταπτυχιακών σπουδών και την έρευνά της για την περίοδο της Μικρασιατικής Εκστρατείας, τα τελευταία χρόνια ασχολείται με ένα ευρύ ερευνητικό πρόγραμμα σχετικά με την ιστορία της Ελληνικής Παροικίας στο Ηνωμένο Βασίλειο (1820-1920). Το πρόγραμμα αυτό έχει ως επίκεντρο το Ελληνικό Νεκροταφείο εντός του West Norwood Cemetery στο νότιο Λονδίνο και τα ιδιαίτερης αξίας μνημεία του, που δημιουργήθηκαν από/για τα μέλη της Παροικίας αυτής, συμπεριλαμβανομένων και των τάφων των αδελφών Ιωάννη και Κωνσταντίνου Γενναδίου. Από το 2019, είναι μέλος της Επιτροπής του Lambeth Council για την παρακολούθηση του προγράμματος της συνολικής αποκατάστασης του West Norwood Cemetery, το οποίο αναπτύσσεται με τη γενναιόδωρη επιχορήγηση του National Heritage Lottery Fund.