Ο διάσημος ιστορικός και αυθεντία στην ιστορία της νεότερης Ελλάδας, Richard Clogg, είναι επίτιμος υπότροφος στο Κολλέγιο St Antony της Οξφόρδης. Έχει διδάξει στη Σχολή Σλαβικών και Ανατολικο-Ευρωπαϊκών Σπουδών στο UCL και στο Κολλέγιο King΄s του Πανεπιστημίου του Λονδίνου, όπου επί σειρά ετών διετέλεσε καθηγητής Σύγχρονης Βαλκανικής Ιστορίας. Είναι συγγραφέας και επιμελητής πολυάριθμων βιβλίων και άρθρων που αφορούν στην ελληνική ιστορία και πολιτική. Μεταξύ των δημοσιεύσεων του αξίζει να αναφερθεί το βιβλίο A Concise History of Greece (Cambridge University Press, 3η έκδοση το 2014), που έχει μεταφραστεί σε δεκατρείς γλώσσες, μεταξύ των οποίων τα κινεζικά, τα ιαπωνικά και διάφορες βαλκανικές γλώσσες. Επίσης, τα βιβλία Politics and the Academy: Arnold Toynbee and the Koraes Chair (Cass 1986), Parties and Elections in Greece (Hurst 1987) και Anatolica: Studies in the Greek East in the Eighteenth and Nineteenth Centuries (Variorum 1996). Το βιβλίο του Greek to Me: A Memoir of Academic Life πρόκειται να δημοσιευθεί μέσα στο 2017.

Το πραξικόπημα των Συνταγματαρχών της 21ης Απριλίου 1967, η πρώτη στρατιωτική παρέμβαση στην ιστορία της μεταπολεμικής Ευρώπης, προκάλεσε θύελλα διαμαρτυριών στην Ευρώπη, τη Βόρεια Αμερική και αλλού. Οι απολογητές της στρατιωτικής εξουσίας στην Ελλάδα διαμαρτυρήθηκαν για τις δυσκολίες που είχαν στην αντιμετώπιση της θορυβώδους αντι-χουντικής προπαγανδιστικής εκστρατείας, που σύντομα τέθηκε σε δράση. Η κοινή γνώμη στη Βρετανία, μια χώρα με μακρά παράδοση συμμετοχής στις ελληνικές υποθέσεις από την εποχή της Επανάστασης του 1821,  ήταν γενικά εχθρική προς την «επανάσταση της  21ης Απριλίου 1967».

Στη διάλεξή του ο Richard Clogg θα περιγράψει την ανάπτυξη της εκστρατείας κατά της δικτατορίας και τους τρόπους με τους οποίους εκδηλώθηκε η αντίσταση κατά του καθεστώτος. Θα εξετάσει, επίσης, κατά πόσο αυτή η εχθρότητα μπορεί να επηρέασε την κυβερνητική πολιτική. Η διάλεξη θα γίνει στην αγγλική γλώσσα και θα διανεμηθεί περίληψή της στα ελληνικά.

Για να παρακολουθήσετε ζωντανά την ομιλία, πατήστε εδώ.