Το διεθνές συνέδριο που θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα στις 20 και 21 Μαρτίου 2017 στο πλαίσιο του ετήσιου συνεδρίου του CERL επικεντρώνεται στις ελληνικές βιβλιοθήκες, τη διαχείριση και λειτουργία τους, την προώθηση της μεταξύ τους επικοινωνίας και τη διασύνδεση του υλικού τους.
Διοργανώνεται από το Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη και τη Γεννάδειο Βιβλιοθήκη της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών στην Αθήνα, υπό την αιγίδα της Κοινοπραξίας Ερευνητικών Βιβλιοθηκών της Ευρώπης (CERL). Θα το παρακολουθήσουν και θα συμμετάσχουν σε αυτό εκπρόσωποι πολλών ευρωπαϊκών βιβλιοθηκών-μελών του CERL και εκπρόσωποι δημόσιων, ιδιωτικών και εκκλησιαστικών βιβλιοθηκών της Ελλάδας.
Τη Δευτέρα 20 Μαρτίου 2017, το Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη διοργανώνει ανοικτό συνέδριο για τις ελληνικές βιβλιοθήκες –ιδιωτικές και δημόσιες, βιβλιοθήκες ιδρυμάτων και πανεπιστημιακών σχολών–, με στόχο αυτό να ανοίξει τη συζήτηση μεταξύ των ελληνικών βιβλιοθηκών, εγκαινιάζοντας έναν διάλογο που θα οδηγήσει σε περισσότερη και καλύτερη επικοινωνία, ανταλλαγή απόψεων, συνεργασία και κοινές δράσεις.
Την Τρίτη 21 Μαρτίου 2017, στη Γεννάδειο Βιβλιοθήκη, θα πραγματοποιηθεί σεμινάριο, ειδικά σχεδιασμένο να δώσει απαντήσεις σε διάφορες ανάγκες των Ελλήνων βιβλιοθηκονόμων για ζητήματα που προκύπτουν στην καθημερινότητα της δουλειάς τους. Πρόκειται για μία συνοπτική αλλά εξειδικευμένη ημερίδα που θα συζητήσει θέματα ασφάλειας των βιβλίων, αντιμετώπισης των προκλήσεων μιας βιοπροσβολής, συντήρησης, εκπαίδευσης και καταλογογράφησης, καθώς και δυνατότητες χρηματοδότησης και εξεύρεσης επιπλέον πόρων. Το σεμινάριο πλαισιώνουν ειδικοί από όλοι την Ευρώπη και θα ακολουθήσει εκτενής συζήτηση πάνω στα θέματα που θα παρουσιαστούν.
Η είσοδος είναι ελεύθερη και θα υπάρχει ταυτόχρονη μετάφραση. Θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.

Για να δείτε το πρόγραμμα, πατήστε ΕΔΩ.

Για την παρακολούθηση της μίας ή και των δύο ημερών του συνεδρίου απαιτείται προεγγραφή. Αιτήσεις θα γίνονται δεκτές έως τα τέλη Φεβρουαρίου. Παρακαλούμε συμπληρώστε την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής: https://goo.gl/forms/c7CZNvJP0bvKIwcF2 .
Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη (Βέρα Ανδριοπούλου, 210 4523937, εσωτ. 104) ή με τη Γεννάδειο Βιβλιοθήκη (Μαρία Σμάλη, 210 7210536, εσωτ. 101).