Από τις 27 έως και τις 30 Σεπτεμβρίου, το Ίδρυμα Schwarz σε συνεργασία με τη Γεννάδειο Βιβλιοθήκη της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών στην Αθήνα και το Curtis on Tour, the Nina von Maltzahn Global Touring Initiative, διοργανώνουν για τρίτη χρονιά τις "Νύχτες Κλασικής Μουσικής", φιλοξενώντας σημαντικούς μουσικούς του σπουδαίου Curtis Institute of Music που θα παρουσιάσουν αριστουργήματα της παγκόσμιας μουσικής ιστορίας.

Ένα ιδιαίτερο φεστιβάλ υψηλού επιπέδου που αποτελεί το σημείο σύζευξης της διαπολιτιστικής κουλτούρας την οποία πρεσβεύει το Ίδρυμα Schwarz, της παράδοσης και της ιστορίας που αντιπροσωπεύει η Γεννάδειος Βιβλιοθήκη και του κύρους που φέρει η υπογραφή του Curtis Institute.

Tετάρτη, 27 Σεπτεμβρίου, 20:30

Pallavi Mahidhara, piano (’10)

Miroirs                                                                                                    Maurice Ravel

Noctuelles
     Oiseaux tristes
     Une barque sur l’océan
     Alborada del gracioso
     La vallée des cloches

Grandes études de Paganini                                                            Franz Liszt
     No. 1 in G minor: Andante—Non troppo lento
     No. 2 in E-flat major: Andante—Andantino capriccioso
     No. 3 in G-sharp minor: La campanella
     No. 4 in E major: Vivo
     No. 5 in E major: Allegretto (“La chasse”)
     No. 6 in A minor: Quasi presto

Είσοδος ελεύθερη με δελτίο προτεραιότητας (μισή ώρα πριν την έναρξη της συναυλίας).

Οι συναυλίες τελούν υπό την αιγίδα της Αμερικανικής Πρεσβείας στην Ελλάδα και του ΕΟΤ.

Για να παρακολουθήσετε ζωντανά τις συναυλίες, πατήστε εδώ.