ROGER TOURTE 1903-1972

ΕΝΑΣ  ΓΑΛΛΟΣ ΖΩΓΡΑΦΟΣ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΨΥΧΗ

Ο Roger Tourte, άφησε ένα έργο ανυπολόγιστης καλλιτεχνικής, ιστορικής και εθνικής σημασίας, έχοντας απεικονίσει με το ασύγκριτο ταλέντο του και τον χρωματικό πλούτο του σε υδατογραφίες (gouache) τις ομορφιές και το φως των νησιών μας του Αιγαίου, αλλά και της ηπειρωτικής Ελλάδος. Και, προπαντός, την αρμονία και το παιγνίδισμα των χρωμάτων και των φωτοσκιάσεων, τόσο στην ξηρά, όσο και στην θάλασσα. Τις ομορφιές αυτές τις απέδωσε σε πάνω από 5.000 διαφορετικούς πίνακες, που ζωγράφισε ζώντας μόνιμα στην Ελλάδα κατά τα 35 τελευταία χρόνια του, δηλαδή τη μισή ζωή του.

Γεννήθηκε το 1903 στην Καμπανία της Γαλλίας και πήρε διπλώματα Ζωγραφικής και Αρχιτεκτονικής από τις Ανώτατες Σχολές Καλών Τεχνών της Reims και των Παρισίων. Λίγα χρόνια πριν από τον Β' Παγκόσμιο πόλεμο, ήλθε ως τουρίστας στην Ελλάδα και την αγάπησε τόσο, πού αποφάσισε να εγκατασταθεί μόνιμα με την οικογένειά του. Πέθανε σε ηλικία 69 ετών στην Αθήνα, και κηδεύτηκε στις 30 Ιανουαρίου 1972.

Αρχαία μνημεία και ερείπια, λουλούδια της 'Ελληνικής υπαίθρου, εκκλησίες ιστορικές, αλλά και μοναχικά παρεκκλήσια, λιμανάκια ερημικά ή πολυσύχναστα, εσωτερικά και εξωτερικά νησιώτικων και ηπειρωτικών σπιτιών, λεπτομέρειες περιστερεώνων και άλλων αρχιτεκτονικών παραδοσιακών στοιχείων, εικονίζονται με σπάνια γνώση της αρμονίας, του ωραίου και των φωτοσκιάσεων και σε αφάνταστο πλούτο χρωμάτων στους πίνακές του.

Οι ομορφιές αυτές, που έχουν αρχίσει από χρόνια να εξαφανίζονται και που, σε μερικές δεκάδες χρόνια ακόμα, δεν θα υπάρχουν καθόλου πια, θύματα κι αυτές του “πολιτισμού” και της “τουριστικής αξιοποιήσεως”, αποτελούν την κεντρική ιδέα της έκθεσης αυτής.

Επιπροσθέτως, η έκθεσή μας αποσκοπεί να αποτίσει έναν ελάχιστο φόρο τιμής στον Roger Tourte, στον εξαιρετικό αυτό άνθρωπο και μεγάλο καλλιτέχνη που “έζησε”, με όλη την σημασία της λέξεως, την ομορφιά του Ελληνικού τοπίου με άπειρη αγάπη και ο οποίος στο μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων, ήταν και είναι άγνωστος.

Πηγή: Γεννάδειος Βιβλιοθήκη, Αμερικανική Σχολή Κλασικών Σπουδών στην Αθήνα.

Διοργάνωση: Ίδρυμα Θήρας-Πέτρος Μ. Νομικός σε συνεργασία με την Γεννάδειο Βιβλιοθήκη της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών στην Αθήνα.

Στο ΣΥΝΕΔΡΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΤΡΟΥ Μ. ΝΟΜΙΚΟΥ – Φηρά, Σαντορίνη
Τελ.: 22860 23017 & 210-7241516, Email: info@idryma-theras.org.gr