Ο Δημήτρης Μητουλάκης είναι απόφοιτος του Τμήματος Ιστορίας (Ιόνιο Πανεπιστήμιο) και έχει κάνει μεταπτυχιακές σπουδές με αντικείμενο τη "Μεθοδολογία κριτικής και έκδοσης των ιστορικών πηγών" με βαθμό άριστα.
Έχει συμμετάσχει σε ερευνητικά προγράμματα με αντικείμενο τη νεότερη ελληνική ιστορία, έχει ασχοληθεί με την επεξεργασία πηγών της περιόδου αυτής και έχει εκπονήσει εκδόσεις νοταριακών και άλλων εγγράφων. Προσφάτως κυκλοφόρησε το βιβλίο (συλλογικό έργο) Πέτρος Αγαπητός νοτάριος Κέρκυρας. Πρωτόκολλο (1514-1515). Επίσης, έχει εργαστεί στη μέση εκπαίδευση ως φιλόλογος για 4 χρόνια. Είναι υπότροφος του Ι.Κ.Υ. στο πλαίσιο του προγράμματος χορήγησης υποτροφιών για μεταπτυχιακές σπουδές β΄ κύκλου σπουδών στην Ελλάδα και εκπονεί διδακτορική διατριβή στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Ε.Κ.Π.Α. με θέμα: Πτυχές λαϊκής ιατρικής και φαρμακογνωσίας μέσα από χειρόγραφα ιατροσόφια και φαρμακολογικά κείμενα της νεότερης εποχής.

Η παρουσίασή του θα γίνει στα ελληνικά.