Στα πλαίσια παρουσίασης τριών επιστημονικών εκδόσεων του Προγράμματος Βορείου Ελλάδος του Τομέα Ελληνικής και Ρωμαϊκής Αρχαιότητας (2015-2016)

19.15 Ταξιάρχης Κόλιας, Διευθυντής του Ινστιτούτου Ιστορικών Ερευνών, ΕΙΕ Σοφία Κρεμύδη, Υπεύθυνη Προγράμματος Βορείου Ελλάδος, ΤΕΡΑ/ΙΙΕ/ΕΙΕ 19.30

20.00 Παρουσίαση του συλλογικού έργου Mycenaean Wall Painting in Context. New Discoveries, Old Finds Reconsidered, υπό την επιστημονική επιμέλεια των Χαρίκλειας Μπρεκουλάκη, Jack L. Davis και Sharon R. Stocker (Μελετήματα 72, Αθήνα, 2015)

Έλενα Κουντούρη, Διευθύντρια Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων, ΥΠΠΟΑ 20.00

20.30 Παρουσίαση της μονογραφίας της Μύρινας Καλαϊτζή, Figured Tombstones from Macedonia, fifth – first century BC, συνέκδοση του Ινστιτούτου Ιστορικών Ερευνών/EIE και του Oxford University Press (Oxford Monographs on Classical Archaeology, Οξφόρδη, 2016)

Πέτρος Θέμελης, Ομότιμος Καθηγητής Κλασικής Αρχαιολογίας, Πανεπιστήμιο Κρήτης, Διευθυντής των Ανασκαφών της Αρχαιολογικής Εταιρείας στην αρχαία Μεσσήνη

20.30 – 21.00 Παρουσίαση του επιγραφικού συντάγματος Ἐπιγραφὲς Κάτω Μακεδονίας (μεταξὺ τοῦ Βερμίου ὄρους καὶ τοῦ Ἀξιοῦ ποταμοῦ), Τεῦχος Β´, των Λουκρητίας Γουναροπούλου, Πασχάλη Πασχίδη και Μιλτιάδη Β. Χατζόπουλου, με την συνεργασία των Δήμητρας Ανδριανού, Μύρινας Καλαϊτζή και Elena Martin Gonzalez (ΥΠΠΟΑ – ΕΙΕ, Αθήνα, 2016)

Άγγελος Χανιώτης, Καθηγητής Αρχαίας Ιστορίας και Κλασικών Σπουδών, School of Historical Studies, Institute for Advanced Studies, Princeton