* Η διάλεξη έχει προστεθεί στο Ψηφιακό Αρχείο των διαλέξεών μας. Παρακαλούμε κάντε κλίκ ΕΔΩ ή πατήστε play στην παρακάτω εικόνα.

Το Fulbright γιορτάζει 70 χρόνια εκπαιδευτικών και πολιτιστικών ανταλλαγών μεταξύ της Ελλάδας και των Ηνωμένων Πολιτειών!

Το Ίδρυμα Fulbright στην Ελλάδα έχει τον τίτλο «τιμής» του αρχαιότερου Προγράμματος Fulbright στην Ευρώπη και του δεύτερου αρχαιότερου –σε συνεχή λειτουργία– στον κόσμο. Από το 1948, το Ίδρυμα έχει προσφέρει δωρεάν εκπαιδευτικές, συμβουλευτικές υπηρεσίες σε χιλιάδες άτομα και έχει χορηγήσει υποτροφίες σε περισσότερους από 5.500 Έλληνες και Αμερικανούς πολίτες, φοιτητές, εκπαιδευτικούς, επιστήμονες και καλλιτέχνες. www.fulbirght.gr

«Παιδεία και Ανάπτυξη»: Ο Γιάννης Στουρνάρας, Διοικητής της Τραπέζης Ελλάδος σε συνομιλία με τους Ευαγγελία Κουνέλη, Σχολική Σύμβουλο Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και Διδάκτορα Επιστημών της Αγωγής και Δημήτρη Α. Σωτηρόπουλο, Αναπληρωτή Καθηγητή Πολιτικής Επιστήμης, Εθνικό & Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

H εκδήλωση θα γίνει στα ελληνικά με ταυτόχρονη μετάφραση στα αγγλικά.